Skupu su nazočili visoki vjerski dužnosnici: biskup požeški msgr. Ivo Martinović i gvardijan Franjevačkog samostana u Tolisi fra Mario Jurić. Veliki je broj visokih gostiju stigao u Tolisu i iz Republike Hrvatske: izaslanici ministarstava u Vladi RH: kulture i medija, vanjskih poslova, Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan RH, predstavnici Diplomatskog zbora RH u BiH, kao i sveučilišne zajednice Osijeka, brojni predstavnici javnih institucija,…
Posebna je zahvala upućena kako ministrici Ani Andrić na angažiranosti vezano za održavanje manifestacije, tako i dekanici Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku prof. dr. sc. Emini Berbić Kolar, na čiju je inicijativu ovogodišnja Šokačka rič organizirana u Tolisi. Uz njene prigodne riječi, na skupu zahvala je upućena i dr. sc. Anici Bilić i Andriji Matić, koji su bili velika potpora i podupiratelji ovoga značajnog skupa kojim se skrbi za hrvatski jezik, štokavsko narječje, staroštokavske govore kao najarhaičnije govore štokavskoga narječja, slavonski dijalekt, a u ovome slučaju i posebno posavski poddijalekt slavonskoga dijalekta kojim se i danas govori u slavonskoj i bosanskoj Posavini.
Pozdravne govore su uputili u Tolisi i rektor Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku prof. dr. sc. Vlado Guberac, a uspješnost rada skupa poželjela je i Zrinka Mužinić Bikić, državna tajnica Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih RH, izaslanica ministrice kulture i medija, Mirjana Piskulić, kao i izaslanik ministra vanjskih poslova, doc. dr. sc. Domagoj Knežević. Uzvanike je pozdravila i predstavnica Središnjega državnog ureda za Hrvate izvan RH gospođa Žana Ćorić. I na kraju idejni začetnici Šokačke riči dr. sc. Anica Bilić, znanstvena savjetnica u trajnom izboru i Andrija Matić obratili su se prigodnim riječima i svečano proglasili manifestaciju „Šokačka rič 22“ otvorenom.
Nakon svečanog otvorenja uslijedio je program Štokavčići na kojemu su se predstavile i naše učenice.
Mia Živić izvela je monolog Na zabavi, Magdalena Sičanica izvela je monolog Šokica sam, a Lana Lučić izvela je monolog Svitu dragi. Učenice koje su izvele dijaloge su Iva Ćosić i Ana Živić (Mlin), Mirta Živić i Valentina Živić (Rakija repovača). Mentor učenicama bio je učitelj Igor Ilić. Sve tekstove napisala je Janja Prakaturović – Grujina, a voditeljica puta bila je ravnateljica Terezija Štrljić.
Učenici koji su 8.11. bili u Tolisi su svi oni koji pohađaju B2 program Mali folklor, njih tridesetero. Jedan dio učenika sudjelovao je na likovnoj radionici, jedan dio učenika obišao je muzej Vrata Bosne, a starije učenice sudjelovale su u programu Štokavčića.