> O školi  > Povijest
Povijest

Školstvo u Sikirevcima ima tradiciju još iz doba Marije Terezije koja je Ignjatu Felbingeru povjerila ustroj školskog sustava. Kako je Vojna krajina bila pod izravnom vlašću Beča, Felbingerov "Opći školski red" iz 1774. vrijedio je i na ovom području. U Brodskoj pukovniji osnivaju pučke škole i prije "Općeg školskog reda". Bile su to tzv. trivijalnie škole koje su u početku izdržavali sami "graničari", a poslije su neke financirane državnim, a druge općinskim sredstvima.

Osnivane su u "štopskim" mjestima, a nadzirao ih je mjesni župnik. Kako Sikirevci tada nisu bili župsko mjesto, trivijalana škola otvorena je u Velikoj Kopanici, ali 1775. biva zaključeno da se ukinu trivijalne škole u onim župskim mjestima gdje nije bilo sjedište satnika i premjeste u kapetanska mjesta. Budući da su Sikirevci bili sjedištem 5.satnije, škola iz Velike Kopanice seli u Sikirevce. Učitelj je bio Ivan Hartl, rodom iz Ugarske.

Nagli razvoj školstva počinje 1830. kada se uz trivijalne škole otvaraju i elementarne (narodne) škole. Školovanje postaje obvezno za svu mladež muškog i ženskog spola koja je bila sposobna pohađati školu. U Sikirevcima je elementarna škola počela s radom 23. studenoga 1830., a nastava je održavana na hrvatskome jeziku. Škola se nalazila u kući Joze pl. Bašlinovića koji je u školsku svrhu odstupio veliku sobu za koju je općina plaćala mjesečno 4 forinte.

1869. sagrađena je zidana školska zgrada sa stanom za učitelje, a 1874. otvorila se i djevojačka škola koja je bila u toj zgradi, a dječačka učionica preselila se u od države darovani satnički stan ("stara škola").

U bivšoj državi škola radi u teškim uvjetima, na tri lokacije, u starim i neodgovarajućim prostorijama bez dovoljnog broja učila. Broj djece se povećava, a prostor ne može primiti sve polaznike.

Sikirevci 1956. imaju osnovnu osmogodišnju školu da bi ista 1964. postala područni odjel Osnovne škole Josipa Kozarca iz Slavosnkog Šamca.

Godine 1978. mjesnim samodoprinosom Sikirevčani izgradiše novu školsku zgradu sa osam učionica i pratećim kabinetima. Tako učenici dobiše moderno opremljenu školu koja ostade područna sve do 1994. godine kada smo se osamostalili i postali Osnovna škola Sikirevci koja je tada brojala oko 250 učenika.

Škola je centar svih događanja u mjestu i pruža pomoć u ostvarivanju programa svih mjesnih udruga, a njeni djelatnici aktivno su ulključeni u društvena događanja u mjestu.

Jure Ačkar

Osnovna škola Sikirevci / Ljudevita Gaja 11, HR-35224 Sikirevci / os-sikirevci.skole.hr / ured@os-sikirevci.skole.hr