Znanstveni skup "Šokačka rič" u Osijeku

Autor: Natalia Križanac, 14. 11. 2023.

Šokačka rič, znanstvena, književna i kulturna manifestacija, unutar međunarodnoga Znanstvenog skupa Slavonski dijalekt, 21. put održala se pod pokroviteljstvom ZAKUD-a, a od ove godine i uz pokroviteljstvo Ministarstva znanosti i obrazovanja, Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku te Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti koji je preuzeo organizaciju.

Skup je 10. studenoga 2023. otvorila dekanica FOOZOS-a prof. dr. sc Emina Berbić Kolar te uvaženi gosti – prorektor za organizaciju i ljudske resurse prof. dr. sc. Damir Matanović, predsjednik ZAKUD-a Vukovarsko-srijemske županije Andrija Matić te zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić. Središnja tema skupa jest 20. godina Konvencije o zaštiti nematerijalne kulturne baštine potpisane u Parizu 2003. godine, a koju je Hrvatska ratificirala 2005. godine. Šokačka rič jedna je od najdugovječnijih tradicijskih manifestacija i jedina u Republici Hrvatskoj koja progovara o slavonskome dijalektu. To je identitetska znanstvena konferencija koja Slavoniju čini prepoznatljivom i koja čuva jezičnu kulturnu baštinu i popularizira sve slavonsko, tradicijsko. Ta manifestacija promovira „štokavčiće“ tj. djecu na koju se nastoji prenositi ljubav prema šokačkoj riči i slavonskoj tradiciji. Djeca iz Starih Perkovaca, Slavonskoga Broda, Vinkovaca, Župe Tolisa i naši učenici koji su uključeni u folklorašku skupinu naše škole u pratnji ravnateljice, učitelja Igora te Janje Prakaturović koja je autorica izvedenih tekstova, sudjelovali su u programu Mali štokavčići te su se predstavili s dvije pjesme, tri monologa te jednim dijalogom.

(učitelj Igor Ilić)

Osnovna škola Sikirevci / Ljudevita Gaja 11, HR-35224 Sikirevci / os-sikirevci.skole.hr / ured@os-sikirevci.skole.hr